Damy na zamku

Zamek w Rynie to miejsce szczególne, owiane historią i wieloma legendami. Zbudowany w miejscu dawnego galindzkiego grodu, od początku pełnił strategiczna rolę.

To zarówno dawna siedziba Komturii, jak i miejsce o ogromnej roli administracyjno-gospodarczej, zaopatrujące Zakon Krzyżacki m. in. w ryby, miód oraz mięso dzikiej zwierzyny.

To w zamku znajdowały się także Starostwo Prus Książęcych oraz rezydencja wójtów łowczych. W XIX wieku adaptowano go na więzienie, po którym do dziś pozostało tzw. Skrzydło Więzienne o bardzo charakterystycznym wystroju.

Był także siedzibą urzędu miejsko-gminnego, galerii sztuki i domu kultury, by w końcu odzyskać swą zabytkową i historyczną rangę jako Mazurskie Centrum Kongresowo-Wypoczynkowe „Zamek Ryn”.

Według legendy do dziś przechadza się po nim przynoszący szczęście dobry duch Białej Damy, którą właśnie przy odrobinie szczęścia można spotkać osobiście.

Piękne stroje dla wszystkich biesiadników, widowiskowe pokazy walk i wspólna zabawa z niesamowitą opowieścią w tle, pozwoliły nam poczuć się ówczesnym Damą. Biesiada Rycerska przeniosła nas do niezwykłych czasów średniowiecza. Tradycyjne trunki i smakowite jadło sprostały naszym gustom. Wzięłyśmy udział w nauce tańca, śpiewach oraz średniowiecznych zabawach.

To było świetne spotkanie z historią poprzez średniowieczną biesiadę, a to wszystko w położonym wśród Wielkich Jezior Mazurskich Zamek Ryn!

Było cudownie !
Jeszcze tu wrócimy !